Real Time Web Analytics

آموزش و يا مشكل مورد نظر خود را از ما بپرسيد.

در صورت وجود مطلب یا راه حل ، برای شما نمایش داده خواهد شد.

Upgrade به ورژن VMware vSphere 6.7 (بخش سوم)

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز .
در این مقاله از سری مقالات , Upgrade به vSphere 6.7 چند مورد از نکات باقیمانده را با هم بررسی خواهیم کرد . در بخش دوم ، بررسی های قبل از آپگرید را چک کردیم و در این مرحله به آپگرید رسیدیم . اصولا یکی از موارد کلیدی در آپگرید ، ترتیب آپگرید در اجزای مختلف یک ساختار میباشد .
ترتیب آپگرید در اجزای اصلی یک ساختار مجازی سازی شده به شش مرحله زیر تقسیم میشود . ( ممکن است در یک شبکه پیچیده Component های دیگری نیز موجود باشد. )

مراحل شش گانه مربوط به آپگرید vSphere
مراحل ششگانه Upgrade
 • مرحله ۱ : Upgrade Platform Service Controller
 • مرحله ۲ : Upgrade vCenter Server
 • مرحله ۳ : Upgrade Hypervisor
 • مرحله ۴ : Upgrade VM Tools / Compatibility
 • مرحله ۵ : Upgrade Storage – VMFS
 • مرحله ۶ : Upgrade Virtual Distributed Switch

آپگرید Platform Service Controller و vCenter Server

مراحل اول و دوم شامل آپگرید PSC و vCenter Server میباشد . قبل از بررسی این آپگریدها بهتر است توضیحات و تفاوت های نصب به صورت embeded و external را از قبل آشنا باشیم .
تا قبل از vSphere 6.5 Update 2 و vSphere 6.7 جهت راه اندازی enhanced linked mode نیاز به External PSC بود و نمیتوانستیم برای embeded PSC حالت enhanced linked mode داشته باشیم . در نسخه های اشاره شده و بعد از آن ها امکان این وجود دارد تا در هر درو حالت embeded و external از enhanced linked mode استفاده کنیم .

enhanced linked mode در هر دو حالت embeded PSC و External PSC از نسخه vsphere 6.7 و vsphere 6.5 Update 2 پشتیبانی میشود .
Enhanced Linked Mode

ممکن است ما در ساختار موجود external PSC داشته باشیم . در ابتدا باید قبل از ارتقای vCenter ، در داخل SSO Domain خودمان PSC را ارتقا دهیم . در صورتی هم که چندین PSC در داخل ساختار SSO Domain داشته باشیم ، قبل از ارتقای vCenter باید تک تک PSC ها را ارتقا دهیم و نهایتا پس از آن vCenter را ارتقا میدهیم .
حتما میدانید در حالتی که vCenter سرور ما در حالت embeded نصب شده باشد ، یعنی PSC یک ماشین جداگانه ای نیست و سرویس هایش در داخل vCenter سرور راه اندازی شده است . در این حالت مراحل آپگرید از مرحله ۲ آغاز میشود و همزمان PSC و vCenter در یک مرحله آپگرید میشوند.


ممکن است در داکیومنت ها یا وبلاگ ها گزینه Mixed ورژن را در زمان آپگرید شنیده باشید . زمانی که ورژن PSC و vCenter با هم یکسان نباشند ، Mixed ورژن خواهیم داشت . این حالت در زمان آپگرید رخ میدهد . زمانی که PSC ما به صورت مستقل و external باشد ، در زمان ارتقا ابتدا باید PSC را ارتقا دهیم که پس از ارتقا ورژن PSC با ورژن vCenter متفاوت خواهد شد . (چون هنوز vCenter را ارتقا نداده ایم)
این حالت ممکن است در زمانی که vCenter سرورهایی در حالت embeded و Linked mode داشته باشیم نیز رخ دهد . چون ورژن اولین vCenter embeded را که ارتقا دهیم با vCenter دیگر متفاوت خواهد شد و Mixed ورژن خواهیم داشت . (در این حالت توصیه میشود به صورت همزمان ارتقا صورت گیرد . )

آپگرید Hypervisor (ESXi)

مرحله سوم از آپگرید نوبت به ESXi میرسد . در مقالات قبل اشاره کردم که قبل از آپگرید ESXi بهتر است تا سخت افزار سرور را بررسی کنیم . با این بررسی پی میبریم که سخت افزار نسخه جدید را پشتیبانی میکند یا خیر . چک کردن سخت افزار سرور جهت ارتقا و بررسی هماهنگ بودن با ورژن جدید از طریق Hardware Compatibility Guide یا همان HCL صورت میگیرد . پس از بررسی سخت افزار و هماهنگ بودن با ورژن جدید امکان ارتقا برای ما وجود خواهد داشت .

ارتقا و آپگرید ESXi از روش های مختلفی قابل اجراست . هر روشی پیش نیازهای خودش را دارد که باید رعایت شود . از روش های زیر میتوان برای آپگرید کردن ESXi ها استفاده کرد .

توصیه این است تا از vSphere Update Manager به صورت اتوماتیک جهت patch ها و Upgrade ها استفاده کنیم .

آپگرید VMware Tools و VM Compatibility

خیلی از پارامترهای مربوط به یک ماشین مجازی توسط VMware Tools و Virtual Machine Compatibility نگهداری و تنظیم میشوند .
همانطور که میدانید VMware tools مجموعه ای از درایورها و اجزای مدیریتی میباشد که پس از نصب سیستم عامل بر روی ماشین مجازی ، بر روی سیستم عامل نصب میشود . با وجود اینکه یک ماشین مجازی میتواند بدون VM tools کار کند اما توصیه میشود که جهت افزایش قابلیت های ماشین مجازی ، VM tools ها به آخرین نسخه آپگرید شوند . (پس از آپگرید ESXi)
روش های مختلفی برای آپگرید VM tools جود دارد :

 1. زمانی که ورژن جدیدی از VM tools موجود باشد در status bar ماشین مجازی نمایش داده میشود .
 2. به صورت دستی از طریق VMware vSphere Client ورژن جدید را نصب و عملیات آپدیت را انجام دهیم .
 3. به وسیله تنظیماتی که در vSphere Update manager انجام میدهیم ماشین ها چک میشوند و در reboot عملیات نصب نسخه جدید صورت میگیرد .
 4. آپگرید از طریق package manager در لینوکس ها مثل yum یا opt .

جهت تطابق سخت افزار مجازی ماشین مجازی با سخت افزار ESXi از VM Compatibility استفاده میشود . آپگرید کردن Compatibility و افزایش level آن ، قابلیت های بیشتری در ماشین مجازی در اختیار ما قرار میدهد . برای مثال وقتی hardware version ماشین ما در نسخه vSphere 6.7 به ۱۴ ارتقا پیدا کند تا ۲۵۶ دیسک مجازی را میتوانیم به این ماشین اضافه کنیم . مثال دیگر اینکه در این نسخه از hardware version ما به ازای ماشین مجازی میتوانیم Enhanced vMotion داشته باشیم .

آپگرید Storage (Virtual Machine File System

در vSphere 6.7 ورژن های VMFS-5 و VMFS-6 پشتیبانی میشود . بهبودهایی در VMFS-6 جهت space reclamation و snapshot و … ایجاد شده است . قبل از آپگرید به VMFS-6 باید اطمینان حاصل کنیم که همه ESXi های ما حداقل به ورژن ۶٫۵ ارتقا پیدا کرده باشند . پس در صورتی که هاستی با نسخه پایین تر از ۶٫۵ در ساختار داریم هرگز اقدام به آپگرید VMFS به ورژن ۶ نمیکنیم .

VMFS Features

عملیات Upgrade از VMFS-5 به VMFS-6 به دو صورت میتواند صورت پذیرد .

 1. اگر داخل storage array فضای کافی داشته باشیم ، میتوانیم یک datastore جدید با ورژن VMFS-6 ایجاد کنیم و با Storage vMotion ماشین های مجازی را از datastore قدیمی به datastore جدید منتقل کنیم .
 2. اگر فضای کافی نداشته باشیم ، به وسیله Storage DRS باید datastore فعلی را خالی کنیم و سپس delete کنیم و مجددا datastore جدید با ورژن VMFS-6 ایجاد کنیم .

به همین ترتیب با Storage vMotion ماشین ها را بین datastore ها جا به جا میکنیم تا datastore های قدیمی را خالی کنیم و آن ها را به VMFS-6 آپگرید کنیم .

آپگرید Network (Virtual Distributed Switch)

قبل از آپگرید کردن به vSphere 6.7 در صورت وجود Virtual Distributed Switch ، باید اطمینان حاصل کنیم که VDS حداقل نسخه ۶x داشته باشد . بعد از آپگرید کردن vCenter و Esxi ها باید VDS را نیز به آخرین نسخه ارتقا دهیم تا از آخرین قابلیت ها استفاده کنیم .
زمانی که نسخه vCenter و Esxi را به ورژن ۶٫۷ دهیم ، میتوانیم ۳ ورژن مختلف از VDS داشته باشیم .

ورژن های مختلف VDS
VDS Versionsهمانطور که در شکل بالا مشخص است ، ورژن DVS در vSphere 6.7 نسخه ۶٫۶٫۰ میباشد . جهت ارتقا به VDS 6.6 باید پیش نیازهایی را از قبل بررسی کرد .

مراحل آپگرید Component ها

جهت آپگرید کردن صحیح محیط vSphere باید ۵ مرحله زیر را به دقت بررسی کنیم :

۱٫ ارزیابی و شناخت محیط فعلی (قبل از آپگرید)

باید کلیه اجزا و Component هایی که در ساختار وجود دارد را شناسایی و لیست کنیم . ارتباط Component ها با ورژن فعلی و ورژنی که قرار است به آن ارتقا پیدا کنیم را پیدا کنیم . این کار به ما کمک میکند تا اجزای مختلف ساختار ما پس از آپگرید یا در هنگام آپگرید دچار مشکل نشوند .

۲٫ پیش نیازها و برنامه ریزی

جهت آپگرید موفق باید لیستی از پیش نیازها را تهیه کنیم .برای مثال شاید ما برنامه ریزی کرده باشیم تا ساختار جدید را بر اساس enhanced linked mode پیاده سازی کنیم تا از مزایای آن سود ببریم . پس با توجه به تصمیم و اهدافی که داریم باید پیش نیازهای رسیدن به آن اهداف را نیز به دقت فراهم کنیم .

۳٫ سازگاری (Compatibility)

در مرحله ارزیابی و شناخت ما وضعیت و اجزای فعلی را لیست کردیم . در مرحله سازگاری باید تک تک اجزای به دست آمده از مرحله اول را با Interoperability Matrices که شرکت VMware در اختیار ما گذاشته چک کنیم . با این کار از سازگار بودن اجزای مختلف با ورژنی که میخواهیم ارتقا دهیم (۶٫۷) اطمینان حاصل میکنیم .

۴٫ ترتیب آپگرید

بعد از مراحل بالا ، باید شناخت کافی از ترتیب آپگرید اجزای مختلف داشته باشیم . برای اینکه ترتیب آپگرید اجزای مختلف را در شبکه های پیچیده بدانیم ، من به کتاب Mastering VMware vSphere 6.7 مراجعه کردم و لیستی از ترتیب آپگرید Component های مختلف را به استناد این کتاب در زیر میبینیم .

ترتیب آپگرید Component های مختلف در آپگرید به ورژن 6.7
ترتیب آپگرید Component های vSphere

۵٫ Validation یا اعتبارسنجی

در این مرحله اطمینان حاصل میکنیم که آپگرید موفقی داشته ایم . با ابزارهای مختلفی در این مرحله میتوانیم پی ببریم که ماژول های مختلف به درستی کار میکنند یا خیر .

در مقاله بعدی یک سناریو ساده را به صورت عملی جهت آپگرید به vSphere 6.7 بررسی خواهیم کرد .

منبع : vSphere Blogs
محمدرضا ملک احمد
Malekahmad.it@gmail.com


ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>