Real Time Web Analytics

آموزش و يا مشكل مورد نظر خود را از ما بپرسيد.

در صورت وجود مطلب یا راه حل ، برای شما نمایش داده خواهد شد.

Upgrade محصول vRealize Operation Mnager به نسخه ۷٫۰

عرض سلام خدمت دوستان عزیز

در این مقاله قرار هست محصول vRealize Operation Manager رو به نسخه ۷ ارتقا بدیم . در این سناریو فرض بر این هست در حال حاضر از نسخه ۶٫۷ این محصول استفاده میکنیم . مشابه پست قبلی که به بررسی آپگرید vRealize Log Insight پرداختیم ، باید برای محصول مورد نظر خودمون Interoperability Matrix رو بررسی کنیم . جهت مشاهده Interoperability Matrix مر بوط به vRealize Operation Manager 7.0 از این لینک استفاده میکنیم .
در قسمت انتخاب Solution نام محصول VMware vRealize Operation Manager رو انتخاب میکنیم .

vROPS1همونطور که اشاره کردم توی این سناریو از نسخه ۶٫۷ قرار هست عملیات ارتقا رو به نسخه ۷ انجام بدیم . مطابق با Matrix نمایش داده شده ، به صورت مستقیم میتونیم از نسخه ۶٫۷ به نسخه ۷ ارتقا رو انجام بدیم .

vROPS2

در مورد نسخه vRealize Operation Manager 7 نکته ای که وجود داره این هست که خیلی از metric هایی مثل Report ها ، alert ها ، Dashboard ها و … که در نسخه ۶٫۷ وجود دارن از دید نسخه ۷ کارایی ندارن و عملا معتبر نخواهند بود و منسوخ شده هستن و تاثیر پذیری این metric ها بر دیگر Component ها رو قبل از ارتقا دادن با Assessment Tool ای که وجود داره بررسی خواهیم کرد . این ابزار یک گزارش کامل و دقیق و پیشنهادها و راهکارهایی جهت جایگزینی metric های جدید به ما ارائه میده . Assessment Tool هیچ تغییری بر روی سیستم ایجاد نمیکنه و بعد از اینکه فعالیتش تموم بشه خودش رو حذف خواهد کرد . این ابزار یک support bundle داخل پکیج کامل vRealize Operation Manager 7 هست .
اگه نگاهی به پکیج vROPs 7 بندازیم داخلش Assessment pak فایل وجود داره .

vROPS4
جهت استفاده از Upgrade Assessment Tools باید وارد اینترفیس ادمین نود master در بین vRealize Operation Manager های خودمون بشیم . (در صورت وجود نودهای مختلف) البته در این سناریو من یک نود بیشتر ندارم که در واقع نود master محسوب میشه . برای وارد شدن به interface ادمین باید به صورت زیر اقدام کنیم .
https://master-node-FQDN-or-IP-address/admin
پس با فرمت بالا من به interface ادمین vROPs خودم لاگین میکنم .

vROPS3
جهت اجرای Assessment Tool باید دسترسی ادمین داشته باشیم و من با اکانت ادمین لاگین خواهم کرد .

vROPS5
پس از لاگین کردن در قسمت System Status میتونیم کلاستر خودمون رو مشاهده کنیم که ممکنه تعدادی نود داشته باشه . قبل از هر گونه عملیاتی بهتره که یک Snapshot از تک تک نودها بگیریم و من با فرض اینکه از قبل از این نود خودم که master نود هست Snapshot گرفتم عملیات رو ادامه میدم .

vROPS6
وارد قسمت Software Update میشم و گزینه Install a Software Update رو کلیک میکنم .

vROPS7

در ادامه باید فایل  Assessment pak را آپلود کنیم .

vROPS9

گزینه ای که در زیر مشخص شده رو فعال میکنم و نهایتا فایل Assessment pak رو آپلود میکنم .

vROPS10

بعد از اینکه فایل با موفقیت آپلو شد روی گزینه Next کلیک میکنم .

vROPS11
با قبول شرایط ، مجددا روی گزینه Next کلیک میکنم .

vROPS12

اطلاعاتی در مورد Update و Assessment Tool نمایش داده میشه و گزینه Next رو کلیک میکنم .

vROPS13

و نهایتا این pak که آپدیت شد رو با گزینه Install شروع به نصب میکنم .

vROPS14

در ادامه مراحل نصب آغاز میشه . چند دقیقه ای ممکنه این پروسه زمان بر باشه و تعداد مراحل نصب شده برای ما در هر لحظه مشخص خواهد بود .

vROPS15

نهایتا مشاهده میشه که مراحل نصب با موفقیت انجام شده و به اتمام رسیده .

vROPS16

در ادامه در قسمت Support و در قسمت Support Bundles بر روی آخرین Support Bundle ایجاد شده کلیک میکنم و بر روی علامت دانلود سبز رنگ کلیک میکنم .

vROPS17

فایل zip دانلود شده رو Extract و باز میکنم و وارد مسیر مشخص شده در شکل زیر میشم و فایل html اون رو باز میکنم تا به صورت گرافیکی و تصویری بتونم عوامل تاثیر گذار رو ببینم .

vROPS18

یک گزارش گرافیکی و تصویری مشاهده میکنیم  از Component های vRealize Operation Manager که شامل داشبوردها ، گزارش ها ، Management Pack ها ، alert ها و … میشه . همچنین در این گزارش متریک های منسوخ شده که بر روی Component های دیگه تاثیر گذار هستن رو هم مشاهده میکنیم . برای مثال ممکنه از ۳۰ عدد داشبوردی که داریم ۱۰ عدد رو به عنوان داشبوردهایی که متریک های منسوخ شده در دل خودشون دارن به ما نمایش بده . در شکل زیر مشخصه که من متریک منسوخ شده و از رده خارج شده ای ندارم که برای من در ادامه مراحل مشکل ساز باشه . جهت مشاهده متریک ها و پارامترهای قدیمی ومنسوخ شده ، میتونیم روی لینک آبی رنگ Show all impated metrics کلیک کنیم و اطلاعات بیشتری بدست بیاریم .

vROPS19

جهت مشاهده جزئیات Component ها درگزارش از قسمت Impacted Component Details میتونیم استفاده کنیم .

vROPS20

در صورتی که metricهای منسوخ شده ای داشته باشیم ، می تونیم متریک های جایگزین و جدید رو در صورت وجود از Live metric link ای که در Detail به ما خواهد داد ، مشاهده و جایگزین کنیم .  متریک جدید رو میتونیم در قالب جدول با نام و Key جدید مشاهده کنیم . البته در این سناریو متریک منسوخ شده ای وجود نداشت اما برای مثال به شکل زیر اگه دقت کنیم در صورت وجود متریک های منسوخ شده ، به جداولی مشابه زیر ارجا داده خواهیم شد که متریک های جدید به همراه Key در آن ها مشخص هستن .

vROPS21

در صورتی که نیازبه جایگزینی متریک های جدید (شامل سنارو ما نمیباشد) و یا نصب Component های جدیدباشه ، پس از اعمال تغییرات ، نهایتا مراحل چک کردن با Assessment Tool رو مجددا طی میکنیم .

خوب در سناریو طبق گزارش ارائه شده از سمت Assessment tool مشکلی جهت ارتقا نداریم . پس به قسمت اصلی قضیه بریم و مراحل Upgrade رو شروع کنیم .
در ابتدا وارد اینترفیس ادمین vRealize Operation Manager میشم و در قسمت System Status کلاستر vRealize Operation Manager رو غیر فعال میکنم . برای این کار روی Take Offline کلیک میکنم .

vROPS22
علت Offline کردن Cluster از ما پرسیده میشه که من Upgrade رو علت Offline شدن گذاشتم .

vROPS23

مطابق با شکل زیر کلاستر vRealize Operation Manager به همراه نود های اون Offline میشن . در این سناریو من ، تنها یک نود اصلی دارم .

vROPS24

از تک تک نودهای داخل کلاستر Snapshot  میگیریم تا در صورت بروز هر گونه مشکل به Snapshot خودمون برگردیم  که در اینجا من از تک نودی که دارم Snapshot میگیرم و مطمئن میشم موارد مشخص شده توی شکل گزینه هاش فعال نباشه .

vROPS25

در ادامه نیاز به دو عدد فایل داریم تحت عنوان های فایل Virtual Appliance OS PAK file و  Virtual Appliance PAK files که در پکیج کامل vRealize Operation Manager 7.0 وجود داره . در شکل زیر این دو عدد فایل رو میبینیم .

vROPS26

داخل کنسول مدیریتی و اینترفیس ادمین وارد قسمت Software Update میشم و روی گزینه Install Software Update کلیک میکنم .

vROPS27

در ابتدا OS PAK فایل رو برای آپلود انتخاب میکنم .

vROPS28

روی گزینه Upload کلیک میکنم تا مراحل آپلود فایل OS آغاز بشه .

vROPS30

مراحل آپلود فایل OS آغز میشه .

vROPS29

بعد از اینکه فایل آپلودشد روی گزینه Next کلیک میکنم .

vROPS31

قسمت License Agreement رو قبول میکنم و روی Next کلیک میکنم .

vROPS32

اطلاعاتی در مورد این Update OS به من داده میشه . روی Next کلیک میکنم .

vROPS33

نهایتا روی گزینه Install کلیک میکنم تا مراحل نصب OS PAK شروع بشه .

vROPS34

در شکل زیر مشاهده میشه که مراحل نصب شروع میشه و ۹ مرحله باید برای اتمام نصب تکمیل بشه .

vROPS35

در هنگام مراحل نصب OS PAK سیستم vRealize Operation Manager یکبار Restart خواهد شد که ارتباط نیز با کنسول ادمین قطع میشه و پس از مدتی اگه مجددا لاگین کنیم میبینیم که مراحل Install شدن در حال اجرا هست .

vROPS36

بعد از نصب همه مراحل مجددا بر روی Install a Software update کلیک میکنم تا اینبار Virtual Appliance PAK file را وارد و نصب کنم .

vROPS37

در قسمت Software Update فایل مربوط به Virtial Appliance PAK file را وارد میکنم .

vROPS38

روی گزینه Upload کلیک میکنم تا مراحل آپلود فایل شروع بشه .

vROPS39

مراحل آپلود فایل Virtual Appliance PAK file شروع میشه .

vROPS40

فایل آپگرید Virtual Appliance با موفقیت آپلود میشه و بر روی Next کلیک میکنم .

vROPS41

قسمت License Agreement رو قبول میکنم و روی Next کلیک میکنم .

vROPS42

در قسمت Update Information اطلاعاتی در مورد ورژن ۷ داده میشود .

vROPS43

در انتها بر روی Intall کلیک میکنم تا مراحل نصب Virtual Appliance PAK file شروع بشه .

vROPS44

در نصب این PAK فایل هم مشابه PAK فایل قبلی ، یکبار نود مورد نظر Restart خواهد شد . مجددا پس از لاگین به کنسول مدیریتی و در قسمت Software Update میبینیم که مراحل نصب در حال اجرا هست .

 

vROPS45

مدت زمانی طول میکشه تا مراحل نصب تکمیل بشه و نهایتا نصب با موفقیت صورت میگیره .

vROPS46

در قسمت System Status هم مشخصه که Cluster و نودهای داخل اون به حالت آنلاین در اومدن و ورژن vRealize Operation Manager ما هم به نسخه ۷ ارتقا پیدا کرده .

vROPS48

حالا وقتشه که به vROPs خومون لاگین کنم . به محض ورود پیام Customer Experience Improvement نمایش داده میشه و میتونم این گزینه رو غیر فعالل کنیم . این پیام بیشتر بابت این هست که انگار سیستم جدیدی نصب شده و اولین بار هست که لاگین میکنیم و همونط.ر که مشخصه به علت آپگریدی هست که با موفقیت صورت گرفته و برای اولین باره که به ورژن جدید لاگین میکنیم .

vROPS49

خوب دوستان ، عملیات آپگرید از نسخه ۶٫۷ به نسخه ۷ رو با موفقیت انجام دادیم . اگه بخوایم خیلی خلاصه ببینیم که چه مراحلی طی شد ، به این صورت عمل کردیم که در مرحله اول Assessment Tool رو اجرا کردیم (در صورت وجود پارامترهای منسوخ شده باید پارامترهای جدید رو وارد کنیم که کمترین تاثیر رو روی بقیه Component ها بذارن) در مرحله دوم Virtual Appliance OS PAK رو آپگرید و نصب کردیم و در مرحله سوم هم Virtual Appliance Upgrade PAK رو آپلود و نصب کردیم . در انتها توصیه ایکه دارم اینه که حتما از هر سورسی که استفاده میکنید مطمئن باشید که معتبر هست و حتما ببینید که hash فایلی که از روش دارید هر گونه نصب یا آپگریدی رو انجام میدین با hash مربوط به فایل اصلی حتما یکسان باشه . برای مثال hash هایی که برای سه عدد فایل داخل این سناریو معتبر هست رو میشه از سایت VMware مشاهده کرد .

vROPS50

vROPS51vROPS53

 

دوستان عزیز امیدوارم این مقاله برای شما که از قبل vRealize Operation Manager دارید و قراره که آپگرید کنید به ورژن های بالاتر ، مفید بوده باشه . امیدوارم بتونم با مقالات دیگه ای هم در آینده با شما همراه باشم .

 

نویسنده : محمدرضا ملک احمد

 

 

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>