Real Time Web Analytics

آموزش و يا مشكل مورد نظر خود را از ما بپرسيد.

در صورت وجود مطلب یا راه حل ، برای شما نمایش داده خواهد شد.

تنظیمات SNMP بر روی vCenter Server Appliance 6.5

با سلام خدمت یکایک دوستان LearnExpert ای

امروز تصمیم گرفتم مقاله ای در خصوص تنظیماتی که برای SNMP بر روی VCSA 6.5 باید اعمال کنیم را مرحله به مرحله اجرا کنم . امیدوارم که این مطلب برای شما مفید واقع بشه و بتونید توی محیط های عملیاتی جهت مانیتورینگ vCenter خودتون این تنظیمات رو انجام بدین .

در اولین تنظیم باید SNMP Agent رو جهت Polling آماده سازی کنیم . خوب بد نیست بدونیم که به صورت پیش فرض یک SNMP Agent داخلی با پورت UDP با شماره ۱۶۱ آماده هست تا درخواست های Polling از سمت سرورهای مانیتورینگ رو پاسخ بده . البته میتونیم پورت  دیگه ای رو  برای این کار اختصاص بدیم و با دستور snmp.set –port  می شود پورت دلخواه دیگه ای رو  اضافه کنیم . البته این نکته رو باید در نظر بگیریم جهت اضافه کردن پورتی حتما از قبل مطمئن باشیم که اون پورت قبلا توسط سرویسی مورد استفاده نباشه .
برای مثال اگه من بخوام از پورت ۴۹۱۶۳ استفاده کنم ، دستور زیر رو از طریق shell باید داخل VCSA وارد کنم . ( البته من نهایتا از پورت پیش فرض استفاده خواهم کرد )
بعد از اجرای دستور مججددا این دستور رو با پورت ۱۶۱ بکار می برم تا پورت پیش فرض که ۱۶۱ هست مجددا تنظیم بشه . در این قسمت هدف این بود که در صورت دلخواه می تونید پورت پیش فرض رو تغییر بدین .

 

SNMP1

خوب در ادامه SNMP با ورژن v1 و v2c رو تنظیم خواهیم کرد . جهت این کار باید یک Community string که یک namespace هست رو ایجاد کنیم و این namespace در واقع قراره  کار Authentication رو برای ما انجام دهد . (البته کار امن سازی مربوط به Communication با namespace نیست و برای Secure کردن Communication باید از SNMP v3 استفاده کنیم .) این نکته رو در نظر داشته باشید که برای اینکه SNMP agent سرور VCSA ما بتونه پیغام ها و بسته های SNMP v1 و v2c رو دریافت و ارسال کنه باید حداقل یک Community برایش تعریف شود .
میتونیم SNMP Community رو اینطور تعریف کنیم که این Community باعث میشه گروهی تشکیل بشه و دستگاه های مختلفی داخل این گروه قرار بگیرند (چون Community مشترک دارند) و به واسطه این ویژگی مشترک می توانند پیام های SNMP رو بین خودشون ارسال و دریافت کنن .
در ادامه من داخل VCSA این Community رو خواهم ساخت . اگر شما در مجموعه خودتون مانیتورینگ بر اساس SNMP دارید حتما از قبل میدونید که Community که خواهید ساخت به چه نامی می باشد .
من به Shell سرور Appliance خودم مجددا متصل میشم و با دستور  snmp.set –communities  تنظیم مربوط به Community رو انجام میدم (در انتهای این دستور باید نام Community را وارد کنیم ). نکته ای که لازمه بدونید اینه که هر دستگاهی میتونه عضو بیش از یک Community باشه ، پس میشه چندین Community برای VCSA یا هر دستگاه دیگه ای در شبکه تنظیم کرد .
برای مثال من Community با نام LearnExpert را تنظیم خواهم کرد .

SNMP2

یک نکته خیلی مهم اینه که من در صورتی که با همین دستور در مرتبه بعدی Community بخوام اضافه کنم ، Community قبلی من پاک خواهد شد و تنظیمات جدید overwrite میشه . پس برای اینکه Community دومی بخوام اضافه کنم باید همزمان با Community قبلی وارد کنم و هرکدوم رو با comma از هم جدا کنم . برای مثال اگه قراره من Cmmunity دیگه ای با نام Test داشته باشم اضافه کردن باید به صورت زیر باشه .

SNMP2

توسط SNMP agent میتونیم همه اطلاعات مربوط به virtual machine های خودمون رو به سرور مانیتورینگ خودمون ارسال کنیم . جهت ارسال اطلاعات SNMP v1 و v2c باید target نیز بر روی VCSA مشخص شود و در واقع اطلاع داشته باشد که اطلاعات SNMP برای چه سرور مانیتورینگ  یا دستگاه مدیریتی ارسال شود . پس Target همان دریافت کننده اطلاعات SNMP خواهد بود . در هنگام معرفی Target باید پورتی که SNMP agent اطلاعات را به آن پورت Target ارسال می کند را نیز مشخص کنیم و این پورت به صورت پیش فرض پورت شماره ۱۶۲ سرور مانیتورینگ یا Target می باشد . همچنین باید در انتهای دستور Community مورد نظر را نیز وارد کنیم . فرمت کلی تعریف Target به شکل  snmp.set –targets target_address@port/community می باشد . برای مثال اگر آدرس آیپی سرور مانیتورینگ من ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰  و Community هم learnexpert باشه ، از دستور زیر برای تنظیم target استفاده می کنم .

SNMP4

چهار لول logging مختلف وجود داره به نام های debug , info , warning , error که اگر در حالت debug قرار دهیم بیشترین جزئیات و در صورتی که در حالت error قرار دهیم کمترین جزئیات را به ما ارائه خواهد داد . من در این مثال logging رو در حالت error قرار میدم .از فرمت دستوری snmp.set –loglevel استفاده میکنیم .

SNMP5

در نهایت بعد از تنظیم همه موارد اشاره شده ، جهت فعال کردن SNMP از دستور snmp.enable استفاده خواهیم کرد .

SNMP6

با دستور snmp.get میتونیم اطلاعات کلی در مورد SNMP فعلی که بر روی VCSA تنظیم شده را چک کنیم . حتما به این نکته باید توجه بشه که در صورت تنظیم مجدد SNMP ، تنظیمات جدید override خواهد شد .
در شکل زیر کلیه تنظیماتی که ما اعمال کردیم قابل نمایش هست .

SNMP7

برای اینکه تست کنیم SNMP به درستی با target ارتباط دارد و به درستی کار میکند از دستور snmp.test استفاده میکنیم .

SNMP8

 

در ادامه میتونیم بر روی هر سرویس مانیتورینگ و یا management system مورد نظری ، سرور VCSA رو اضافه کنیم .
برای مثال من داخل نرم افزار Solarwinds میتونم VCSA خودم رو اضافه کنم تا کلیه موارد و object هایی که از طریق VCSA مدیریت میشن رو مانیتور کنم .

 

SNMP9

شما میتونید به همین روش VCSA خودتون رو داخل هر برنامه مانیتوینگ ای که استفاده می کنید اضافه کنید . امیدوارم این مطلب برای همه دوستان مفید و کاربردی باشه .

 

 

نویسنده: ملک احمد

 

 

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>