Real Time Web Analytics

آموزش و يا مشكل مورد نظر خود را از ما بپرسيد.

در صورت وجود مطلب یا راه حل ، برای شما نمایش داده خواهد شد.

معرفی vSphere Client ها در نسخه vSphere 6.5

vSphere Client

عرض سلام و ادب خدمت دوستان  LearnExpert ای

امیدوارم که سلامت و موفق و پیروز باشید . مطابق سابق اول از همه عذرخواهی من رو بپذیرید بابت اینکه کمی مقالات سایت با تاخیر ارائه می شود . امروز قرار هست با هم در نسخه vSphere 6.5 انواع Client ها را بررسی کنیم . وقتی گفته می شود vSphere Clients در نسخه ۶٫۵ قطعا منظور ما VMware Host Client و (HTML5)vSphere Client و vSphereWeb Client می باشد  و دیگر صحبتی از نسخه ویندوزی vSphere Client که بر اساس #C کار می کند ، در نسخه جدید نخواهد شد . پس در نسخه جدید با vSphere Client بر پایه #C خداحافظی خواهیم کرد و با نسخه جدید که بر اساس HTML5 می باشد کار خواهیم کرد .

vSphereClients 1

خداحافظی با vSphere Client ویندوزی

vSphere6.5 با تغییرات عمده ای ارائه شد و تغییراتی در vSphere Web Client بوجودآمد و همچنین vSphere Client جدیدی بر پایه HTML5 در اختیار کاربران قرار داد . مدیریت vCenter نیز در این نسخه از طریق این دو ابزار(vSphere Client و vSphere Web Client) صورت می گیرد . در ادامه به بررسی هر یک از موارد خواهیم پرداخت .

(HTML5)vSphere Client

vSphere هم به این نتیجه رسیده که استفاده طولانی مدت از Flash که در واقع پایه اصلی vSphere Web Client می باشد ، امکان پذیر نیست . راه حلی که vSphere ارائه کرده است ارتباط از طریق HTML5 می باشد و کلاینت Web ای که بر این اساس طراحی شده است را از این به بعد تحت عنوان vSphere Client خواهیم شناخت .
vSphere Client بخشی از vCenter سرور چه در حالت Windows ای و چه Appliance می باشد . پس زمانی که vCenter نصب شود بدون نیاز به نصب برنامه ای مجزا ، vSphere Client فعال می گردد .نکته قابل توجه این است که دیگر نیازی به هیچگونه Plug-in و یا فعال شدن Adobe Flex بر روی Browser نیست و بعد از نصب vCenterسرور ، می توانیم از طریق vSphere Client با آدرس https://<FQDN-or-IP-Address-of-vCenter>/ui به vCenter سرور خودمان متصل شویم .برای مثال اگر vCenter با آیپی ۱۹۲٫۱۶۸٫۸٫۱۴ داشته باشیم و از طریق vSphere Client بخواهیم به vCenter خودمان متصل شویم آدرس https://192.168.8.14/ui را در Browser خودمان وارد خواهیم کرد. vSphere Client در پشت صحنه به پورت ۹۴۴۳ سرور vCenter متصل می شود .

 

vSphereClients 2

vSphere Client 6.5

vSphereClients 3

HTML5 based vSphere Client

البته این نکته را در نظر داشته باشید که (HTML5) vSphere Client کلیه قابلیت ها را که در vSphere Web Client داریم ، در اختیار ما قرار نمی دهد (تا تاریخ انتشار این مقاله) وVMware نیز دائما در حال اضافه کردن آخرین feature ها به آن می باشد و برای تسریع در این امر نیز از feedback مربوط به کاربران استفاده می کند و برای این عملیات نیز یک feedback tools در vSphere Client ایجاد شده است تا کاربران همه مشکلات را جهت رفع و بررسی به تیم طراحی ارسال کنند .

vSphereClients 4

vSphere Client Feedback Tools

همانطور که اشاره شد همه feature ها در vSphere Client در اختیار ما نیست و برای اینکه ببینیم چه قابلیت هایی پشتیبانی می شود می توانیم از صفحه Landing Page مربوط به vCenter استفاده کنیم . جهت اتصال به Landing Page مربوط به vCenter از لینک  https://FQDN-or-IP-Address-of-VC استفاده خواهیم کرد .

vSphereClients 5

vCenter Server Landing Page

در ادامه برای اینکه ببینیم vSphere Client از چه قابلیت هایی استفاده می کند بر روی(HTML5) Supported Functionality in vSphere Client کلیک می کنیم .

vSphereClients 6
با پیمایش صفحه باز شده کلیه قابلیت های پشتیبانی شده و آن هایی که هنوز Support نمی شوند قابل رویت می باشد . vSpher Client ظاهرا در Edition بعدی vSphere ابزار اصلی خواهد بود که در دسترس کاربران قرار می گیرد پس روز به روز در حال کامل تر شدن و رفع عیوبی است که از طرف کاربران ارائه می شود.

(Flash/Flex)vSphere Web Client

کلاینت بعدی که همچنان کلیه قابلیت ها را پشتیبانی می کند و تا اکنون کامل ترین کلاینت ارتباطی با vCenter می باشد ، vSphere Web Client می باشد ، که در نسخه ۶٫۵ بهبودهایی داشته و قابلیت هایی به آن اضافه شده است . vSphere Web Client شامل دو Component اصلی می شود که مورد اول Adobe Flex می باشد که وابسته به Browser کاربر می باشد و مورد دوم استفاده از Java می باشد و از Java سروری که به صورت داخلی در VCSA وجود دارد استفاده می کند .
همانطور که همه دوستان می دانند جهت ارتباط با vSphere Web Client درون Browser خود لینک https://your-vCenter-Server-Appliance/vSphere-Client را ورد می کنیم . برای مثال در این قسمت من https://192.168.8.14/vSphere-Client را وارد می کنم .

vSphereClients 7

vSphere Web Client

همانطور که مشاهده می شود جهت استفاده از vSphere Web Client نیاز به فعال بودن Plug-in مربوط به Adobe Flash بر روی Browser می باشد . پس بر روی گزینه Allow کلیک می کنیم تا این Plug-in اجازه اجرا شدن داشته باشد . همانند vSphere Client در vSphere Web Client نیز در پشت صحنه از طریق پورت ۹۴۴۳ با vCenter سرور ارتباط برقرار می شود .

vSphereClients 8

vSphere Web Client

یکی از نقاط ضعف در Web Client این بود که کلیه عملیات هایی کهانجام می دادیم در همان لحظه Refresh نمی شد و اکثرا علاقه بر این بود با نسخه #C یا همان کلاینت ویندوزی با vCenter ارتباط برقرار کنیم . در نسخه ۶٫۵ یکی از قایلیت هایی که به vSphere Web Client اضافه شده است ، Live Refresh می باشد . این قابلیت به Admin های vSphere این اجازه را می دهد تا state مربوط به عملیات های مختلف را در همان لحظه ببینند در چه وضعیتی می باشد .
قابلیت دیگر در نسخه ۶٫۵ این است که دیگر نیازی به Client Integration Plug-in و یا همان CIP نمی باشد . همانطور که در مقالات قبلی هم اشاره شد در نسخه ۶٫۵ برای نصب VCSA نیز ، دیگر نیازی به نصب CIP نداریم . در نتیجه مواردی همچون Upload یا Download کردن فایل در datastore و یا Deploy کردن OVF یا OVA و یا Import و Export کردن Content Library دیگر نیازی به نصب CIP نخواهیم داشت . البته این نکته را در نظر داشته باشیم که همچنان برای استفاده از Windows Session Authentication از Enhanced Authentication Plug-in باید استفاده کنیم .
در نسخه جدید بهبود در Navigation صفحه vSphere Web Client صورت گرفته است و با کمی دقت در صفحه اصلی پس از لاگین کردن متوجه خواهیم شد که در نسخه جدید سعی شده از تعداد کلیک ها در رسیدن به تنظیمات مورد نظر ما کم شود برای مثال قبلا در vSphere Web Client گزینه Related Object وجود داشت که پس از کلیک گزینه های VM و DataStore و موارد مشابه رو میدیدیم که در نسخه جدید Tab های مورد نیاز مستقیما قابل مشاهده و مدیریت هستند . مثال دیگر در این زمینه در نسخه قبلی یک Tab با نام manage وجود داشت و پس از آن Tab های  Storage و Networking نمایش داده می شد که نهایتا بر روی هر کدام مجدد کلیک می کردیم و تنظیمات را انجام می دادیم که در نسخه جدید گزینه Configure در بالای صفحه برای ما اضافه شده است که مستقیما می توانیم تنظیمات مختلف را انجام دهیم .

vSphereClients 10

البته موارد دیگری همچون Custom Attribute ها و بهبود Performance و … نیز به vSphere Web Client در نسخه ۶٫۵ اضافه شده است .
در این قسمت می توانیم نتیجه گیری کنیم که اصلی ترین ابزار ما برای ارتباط و مدیریت و تنظیمات vCenter ، ابزار vSphere Web Client می باشد .

(HTML5)vSphere Host Client

خیلی از ما در موقعیت هایی قرار گرفتیم که نیاز بوده مستقیما به Host های خودمون متصل بشیم و تنظیماتی رو بررسی یا تغییر بدیم . برای مثال زمانی ممکنه vCenter به هر دلیلی از دسترس خارج بشه و ما نیاز داشته باشیم تنظیمات Network مربوط به Host ای رو بررسی کنیم . در این حالت مستقیما به Host باید متصل شویم و در نسخه های Esxi 6.5 به بعد باید از طریق vSphere Host Client این ارتباط را برقرار کنیم . جهت استفاده از این ابزار نیاز به نصب برنامه ای جداگانه نخواهیم داشت و با نصب Esxi6.5 به صورت اتوماتیک این قابلیت برای ما فراهم می شود که از طریق Browser به هاست خودمان متصل شویم . مشابه vSphere Client که از طریق HTML5 به vCenter متصل می شویم ، vSphere Host Client نیز از HTML5 جهت اتصال به هاست بهره می گیرد . این روش جایگزین اتصال به هاست ها از طریق vSphere Client نسخه ویندوزی می باشد .
جهت اتصال به هاست از این طریق باید لینک Https://Your-Esxi-host/ui را در Browser خود وارد می کنیم . با فرض اینکه من یک هاست با نام Esxi03 دارم پس در Browser لینک Https://Esxi03/ui را وارد می کنم .

vSphereClients 11

vSphere Host Client

پس از وارد کردن یوزر root و پسورد مورد نظر وارد تنظیمات هاست خواهیم شد .

vSphereClients 12

vSphere Host Client

دوستان عزیز در مورد vSphere Client ویندوزی بر پایه #C در این قسمت صحبتی نخواهد شد ، چون از نسخه ۶٫۵ و به بعد دیگر کارایی نخواهد داشت ، گرچه همچنان می توان نسخه های قبل را با آن مدیریت کرد .
امیدوارم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشه و برای دوستان اندکی که ممکن است کمی درانواع کلاینت ها دچار سردرگمی بوده باشن هم مفید واقع گردد .
منتظر مقالات بعدی ما باشید .

نویسنده : محمدرضا ملک احمد

(۲) نظر

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>