Real Time Web Analytics

آموزش و يا مشكل مورد نظر خود را از ما بپرسيد.

در صورت وجود مطلب یا راه حل ، برای شما نمایش داده خواهد شد.

بررسی پروتکل Fiber Channel-اتصالات فیزیکی(بخش دوم)

مطلب قبلی      بررسی پروتکل Fiber Channel-اتصالات فیزیکی(بخش اول)

با سلام به شما دوستان عزیز
تا به امروز توانستیم شمای کلی از شبکه های مبتنی بر SAN را برای شما به تصویر بکشیم و شما را با مفاهیم آشنا سازیم و تمام معماری های اتصال را بررسی کنیم. در ادامه می خواهیم  بیشتر در خصوص لایه ها و اتصالات فیزیکی شبکه های مبتنی بر SAN صحبت کنیم با LearnExpert همراه باشید.

لایه های اصلی این پروتکل دو بخش کلی خواهد داشت :

۱-Node Level که شامل انتقال سرویس ها ، نوع پروتکل و درایورهاست.
در این بخش کارت های HBA و نرم افزار Multi path نصب و شناسایی می شوند و درایورها نیز نصب خواهند شد. همچنین لینک ارتباطی در این مرحله Up و تنظیمات پورت ها و مسیریابی ها صورت خواهد پذیرفت.

۲- Port Level که شامل سطح signaling و Coding اطلاعات خواهد بود. 
فریم های ارسال داده ها در این مرحله تشکیل و سپس عملیات Encode و Decode صورت خواهد پذیرفت . اتصالات فیزیکی نیز در این مرحله قرار خواهند گرفت.

اولین لایه در این پروتکل FC-0 در خصوص اتصالات فیزیکی خواهد بود که اجزایی همچون Transceiver ها و کابل ها در این مرحله قرار می گیرند.Transceiver های سمت HBA از نوع SFP و connector  مربوط به آن LC می باشد. Transceiver مربوط به Switch از نوع SC است.

SFP-GE-S-C_conbic

نکته بسیار مهم در این خصوص مشخص نمودن نوع ارتباط است که این ارتباط سرور تا Storage توسط Patch Panel و یا به صورت مستقیم اتصال پیدا خواهد کرد. پس از مشخص نمودن این ارتباط حالا نوع کابل ها بر اساس آن به سبک زیر مشخص خواهد شد.

۸۵۹

در شکل بالا از ارتباطات با Patch Panel استفاده گردیده است ولی در حالت ارتباط مستقیم به صورت زیر ارتباطات امکان پذیر خواهد بود.

۸۵۸

انواع کابل های LC به SC  و SC به SC را میتوانید در شکل زیر ببینید.

capture

 

همان طور که قبلا در خصوص انواع کابل ها در ارتباطات صحبت نمودیم که به دو صورت Multi Mode و Single Mode هستند« حالا این نکته را اضافه می نماییم که Transceiver  درارتباط بین سرور و سوییچ و Storage و سوییچ   باید به صورت Multi Mode باشد که از این نوع کابل در فواصل بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر بیشتر استفاده می شود .  از کابل های Single Mode بیشتر برای ارتباط بین دو سایت می توان بهره برد.

fiber_mode1

یکی از تفاوت بین Multi و single میتوان به طیف های نوری ارسالی و دریافتی اشاره نمود. بدین صورت که در Single ها یک طیف نوری و در Multiها چندین طیف نوری استفاده خواهد شد. نویز و اعوجاج در زمانی که چندین طیف باشد بیشترخواهدبود بنا به همین دلیل در فواصل کوتاه از کابل های Multi استفاده می شود. نکته بسیار مهم در کابل ها این است که میزان Throughput  به اصل و یا تقلبی بودن کابل شما مرتبط خواهد  بود.

نویسنده:سلیمیان

(۳) نظر

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>