Real Time Web Analytics

آموزش و يا مشكل مورد نظر خود را از ما بپرسيد.

در صورت وجود مطلب یا راه حل ، برای شما نمایش داده خواهد شد.

مزایای استفاده از تکنولوژی Virtualization در DataCenter ها

 

امروز در مورد اینکه چرا  دیتا سنترها به سمت تکنولوژی Virtualization حرکت و خودشان را با این تکنولوژی تطبیق داده اند صحبت  می کنیم .این تکنولوژی مزایایی برای دیتاسنترها فراهم کرده که تقریبا دیتاسنتری بدون استفاده از این قابلیت به جرات می توان گفت که وجود ندارد . شاید باید به قبل از ظهور این تکنولوژی هم نگاهی داشته باشیم و به یاد آوریم که زمانی دیتاسنترهای شرکت های بزرگ و سازمان ها و ارگان ها از سرورهای فیزیکی استفاده می کردند که هر کدام به تنهایی سرویسی خاصی را ارائه می داد . شاید با همین اشاره بتوانیم تصور کنیم که به ازای هر سرویس یک سرور فیزیکی ، چه تعداد سرور را در یک دیتاسنتر مجتمع می کرد . البته عدم سازگاری خیلی از سرویس ها در کنار یکدیگر علت اصلی این موضوع بوده و می باشد ،  که تا حدودی این موضوع را توجیه میکند . تعدد این سرورها در یک دیتاسنتر معایبی به همراه داشت که در ادامه مطلب قطعا به این معایب اشاره خواهم کرد . البته با کمی تامل قطعا برخی از این موارد را حدس خواهید زد .

لازم به ذکر هست که تکنولوژی Virtualization هم انواع متفاوتی دارد که در مقاله های بعدی به آن ها اشاره می کنیم . قبل از آن مزایای اصلی Virtualization را با هم بررسی می کنیم .

 

۱٫تولید گرمای کمتر در دیتاسنترها

یکی از مزایای اصلی Virtualization در دیتاسنترها کاهش تولید گرما توسط سرورها و دستگاه های مختلف می باشد.شاید سالانه هزینه های گزافی برای دیتاسنترهای مختلف جهت خنک کردن این گرمای تولیدی پرداخت می شد. فرض کنید که هزاران سرور در یک دیتاسنتر باید خنک شوند و سیستم های Cooling که مصرف برق بالایی هم دارند باید این تعداد سرور و تجهیزات را خنک کنند تا به دمای مطلوب برسند.تنها راه برای کاهش هزینه های خنک کاری و نگهداری این دستگاه های خنک کننده کاهش تعداد سرورهای فیزیکی بود.با کاهش تعداد سرورها و استفاده از تکنولوژی Virtualization در سطح های مختلف دیتاسنتر ، گرمای کمتری به نسبت قبل ایجاد می شود که قطعا در طراحی ، نگهداری و هزینه های دستگاه های خنک کننده تاثیر بسزایی دارد و باعث کاهش آنها خواهد شد . هر چه مصرف انرژی کمتر باشد ما به قانون Green Computing نیز نزدیک تر خواهیم شد .

 

2

5

 

۲٫کاهش هزینه ها

یکی از قسمت های پر هزینه و پر خرج در دنیای IT ، هزینه تجهیزات سخت افزاری ، نگهداری و Maintenance این تجهیزات می باشد . از آنجایی که دیتاسنتر ها اصلی ترین قسمت این موضوع هستند و شامل تجهیزات متعددی از جمله سرورها ، دستگاه های ذخیره سازی ، دستگاه های ارتباطی و … می باشند ، تکنولوژی Virtualization با قابلیت های بسیار زیاد باعث شده است تا تعداد این تجهیزات کمتر شود . هزینه نگهداری سرویس ها نیز به مدد این تکنولوژی کاهش یافته است و این نکته همیشه باید در ذهن ما باشد که تنها هزینه ها برای تجهیز سخت افزار یک دیتاسنتر باعث کاهش کل هزینه ها نمی شود ، بلکه به یاری تکنولوژی Virtualization  در هزینه های برق مصرفی و Maintenance سرویس ها و … نیز کاهش چشمگیری در هزینه ها وجود خواهد داشت . این نکته را هم در نظر داشته باشیم که با کاهش تعداد سرورهای فیزیکی و کاهش هزینه نگهداری ، تعداد نفراتی که برای نگهداری این سرورها و Maintenance آنها به کار می رود نیز کاهش می یابد (کاهش هزینه نیروی انسانی) .

10

 

۳٫مدیریت منابع سخت افزاری

یکی از دغدغه های اصلی راه اندازی سرورها نحوه اختصاص سخت افزار و منابع مناسب و متناسب با سرویس ارائه شده می باشد . شاید خیلی از ما با اصطلاح One Server One App آشنا باشیم و بارها این گزینه و گزینه های مشابه را شنیده باشیم .همانطور که می دانید جهت جلوگیری از بروز تداخل در اکثر موارد سرویس ها و App های متفاوت همزمان بر روی یک سرور نصب نمی شوند . با فرض اینکه دیتاسنتر ما ارائه دهنده تعداد زیادی سرویس باشد ، در نتیجه تعداد زیادی سرور خواهیم داشت که برای هر کدام نیز منابعی را تخصیص داده ایم .منابعی از جمله Storage , Network , Memory , CPU و …جهت سرورها نیاز می باشد . با بررسی هایی که انجام شده است در اکثر دیتاسنترهای فیزیکی اکثر سرورها از منابعی که به آنها اختصاص داده شده است به درستی استفاده نمی کنند و هدر رفت بسیار زیادی در قسمت تامین منابع داریم . بسیاری از سرورهای فیزیکی بین ۷۰ تا ۸۰ درصد منابع خود را مصرف نمی کردند و با توجه به اینکه سرویس دیگری از این منابع نمی توانست استفاده کند ، در نتیجه هدر رفت زیادی در منابع داشتیم . با توجه به این میزان اتلاف منابع باید مدیریتی بر روی منابع سخت افزاری صورت می گرفت که با ظهور مجازی سازی این مشکل به حداقل خود رسید و از منابع سخت افزاری در دیتاسنترهای امروزی به بهترین نحو استفاده می شود . با قابلیت های مجازی سازی به راحتی می توان منابع را بین سرورهای مجازی جا به جا کرد و تعادلی در تخصیص منابع ایجاد کرد و به این طریق از اکثر منابع در جای مناسب خود می توان استفاده کرد . مدیریت منابع سخت افزاری خود می تواند عاملی جهت کاهش هزینه ها و افزایش Performance مربوط به دیتاسنتر ما باشد .

13

 

 

۴٫راه اندازی مجدد سرویس های دچار اشکال

قبل از استفاده از تکنولوژی Virtualization ، اگر سرویسی و یا سرور فیزیکی دچار مشکل می شد و نیاز به راه اندازی مجدد داشت فاکتورهای متعددی دخیل بودند تا این سرویس به درستی مجددا راه اندازی شود و سرویس دهی کند . اولین نکته اینکه آیا Backup ای از سرور موجود بود یا خیر ؟ آیا Image ای از سرور موجود بود یا خیر ؟ آیا این Backup یا Image در سرور Backup موجود بود یا خیر ؟ آیا بک آپ ها به روز بوده و بازیابی آنها مفید بوده یا خیر ؟ و …     که این سوالات و شرایط همگی در بازیابی سرویس مورد نظر و زمان بازیابی آن تاثیر مستقیم داشت . در صورتی که با قابلیت هایی که در دنیای Virtualization وجود دارد این بازیابی و راه اندازی مجدد می تواند در کمترین زمان و در عرض چند دقیقه صورت گیرد .

23

۵٫بک آپ گیری راحت تر با اطمینان بالا

مزیت دیگر در این تکنولوژی مورد بحث ، روش های بک آپ گیری آسان و بازیابی سریع می باشد . امروزه اکثر کمپانی های بازیابی اطلاعات با ساختار Virtualization خود را سازگار کرده و محصولاتی از این نوع ارائه کرده اند که به سادگی می توان سرور های مجازی را به صورت کامل Backup گرفت و اطلاعات این Backup ها نیز به روز باشد و در زمان های مورد نیاز به راحتی عمل بازیابی در صورت نیاز صورت گیرد . سهولت بازیابی اطلاعات در این تکنولوژی یکی از مزایای اصلی استفاده از Virtualization محسوب می شود . شاید بارها این خطر وجود داشته است که اگر یک سروری را بخواهیم Upgrade کنیم و یا Patch خاصی را بر روی آن نصب کنیم ، به درستی سرور به کار خود ادامه خواهد داد یا خیر .  این مشکل و خطر ،  شاید در سرورهای فیزیکی روزی خطری جدی محسوب میشد  و خیلی از مهندسین ریسک نصب Patch و یا Upgrade را به خود راه نمی دادند ، اما با ظهور Virtualization این مسئله دیگر خطری محسوب نمی شود و به راحتی با قابلیتی همچون snapshot می توان در لحظه یک Image از سرور داشت و عملیاتی که با شک و تردید می خواهیم انجام دهیم را به راحتی و با خیالی آسوده انجام دهیم . در صورت بروز مشکل نیز به راحتی می توانیم به Image مورد نظر برگردیم و کلیه تغییرات به حالت قبل برگردد بدون بروز مشکل . این نوع مزایا باعث می شود تا قدرت ریسک بالایی در کار با سرورها داشته باشیم . (البته در مورد Snapshot در مقالات آموزشی بعدی بررسی های کامل صورت خواهد گرفت و این نکته مد نظر باشد که Snapshot برای تغییرات لحظه ای مناسب می باشد و به هیچ عنوان به عنوان بک آپ طولانی مدت از آن استفاده نخواهد شد )

16

 

۶٫ایجاد بستری مناسب برای تست

با توجه به مطالبی که در مورد قبلی مطرح شد ، به راحتی با محیط Virtualization می توانیم تست های مختلف را بر روی سرورها انجام دهیم و در صورتی که این تنظیمات و تست ها اشتباه باشد به حالت های قبل از این اشتباه برگردیم . امروزه محیط های تست برای مهندسین یکی از فاکتورهای مهم در راه اندازی سرویس های جدید می باشد . فراهم سازی بستر تست در محیط Virtualization به راحتی صورت می گیرد ، در صورتی که با فرض اینکه سرورها فیزیکی باشد جهت راه اندازی یک لابراتوار برای تست های اولیه قطعا می توانید مشکلات را تصور کنید .

20

 

۷٫سهولت در Disaster Recovery

در مواقع بحران نیاز می باشد در DataCenter ها عمل Disaster Recovery در لول های متفاوت صورت گیرد . با توجه به نوع بحران در تکنولوژی Virtualization پیش بینی انواع Disaster Recovery صورت گرفته است و پلن های متفاوتی وجود دارد . وقتی دیتا و سرورها و ساختار از Virtualization پشتیبانی می کند عمل Disaster Recovery به مراتب با اطمینان بالاتر و سهولت صورت می گیرد و روش ها و قابلیت هایی وجود خواهد داشت .عمل انتقال سرورها در محیط های Virtualization با زیر ساخت های شبکه و Storage مجازی نیز در این امر نقش بسزایی دارد . در مقاله های بعدی به صورت کامل درباره Disaster Recovery صحبت خواهیم کرد.

22

۸٫مدیریت متمرکز و یکپارچه

در دیتاسنترهایی که دارای تجهیزات و سرورهای Virtual می باشند ، مدیریت کلیه سرویس ها و سرورها به صورت یکپارچه و متمرکز می باشد . قبل از پیاده سازی مجازی سازی در دیتاسنترها شاید خیلی موارد به سختی و در زمان طولانی انجام می شد ، برای مثال تغییر در ساختاری مثل Network در دیتاسنتر و یا نصب Patch بر روی سرورها و … نیاز به زمان و تکرار زیاد داشت . پس از پیاده سازی مجازی سازی در دیتاسنترها ، ابزارها و قابلیت هایی در اختیار ما قرار گرفت که مدیریت مرکزی و سازمان یافته ای را به ارمغان آورد . برای درک بهتر موضوع دوستانی که با محیط دامین و Active Directory کار کرده باشند ، به راحتی درک می کنند که مدیریت کلیه سیستم ها و احراز هویت و دسترسی ها و … به راحتی و متمرکز از سمت سرورهای Active Directory قابل مدیریت می باشد . در مجازی سازی نیز ابزارهایی وجود دارد جهت مدیریت مرکزی و به وسیله این ابزارها می توانیم عملیات مختلفی از جمله Deploy کردن ، مدیریت ، Monitoring ، تنظیم انجام دستورات اتوماتیک ، نصب Patch ها و Update ها ، تنظیمات امنیتی ، High Availability ، مدیریت منابع و … را به صورت متمرکز و یکپارچه انجام دهیم .

27(1)

۹٫انتقال به Cloud

امروزه یکی از مفاهیم بنیادین و کاربردی ، سرویس دهی از بستر Cloud می باشد . شاید ابتدایی ترین و مهم ترین مفهوم در Cloud مبحث Virtualization باشد و این نکته را در نظر داشته باشیم که پیاده سازی کلود وابستگی خاصی به Virtualization دارد . در ساختار Cloud می توان به مجازی بودن بسیاری از زیر ساخت ها اشاره کرد . با وجود اینکه پیش بینی می شود بسیاری از سرویس ها در آینده ای نه چندان دور از طریق Cloud به کاربران ارائه خواهد شد پس Virtualization عمل انتقال سرویس های ما بهCloud را آسان تر و امن تر می کند . DataCenter هایی که به سمت سرویس دهی Cloud بروند نیاز به ساختاری مجازی خواهند داشت و این امر می تواند زیر ساختی اساسی و بنیادین برای این امر تلقی شود.

36(1)

 

در این مقاله با بررسی برخی مزایای Virtualization در دیتاسنترها آشنا شدیم . با توجه به پیدایش این تکنولوژی و پیشرفت رو به رشد و سریع ، به روز بودن و آشنایی با ابزارها و قابلیت های این ساختار، برای متخصصان این زمینه واجب و ضروری می باشد . در ادامه در سایت LearnExpert.ir با ما همراه باشید تا با این تکنولوژی بیشتر آشنا شویم .

 

نویسنده : محمدرضا ملک احمد

 

 

 

(۲) نظر

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های ضروری با علامت مقابل نشانه‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این تگ‌های HTML استفاده نمائید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>